Testy setových zoom objektivů
Poznatky nejen z praxe lektorské
Každým novým fotokurzem, nebo workshopem se opětovně otevírá věčné téma: jaký setový zoom? Není to proto, že by se všichni hlásili s pevnou 50mm, ale proto, že nejsou spokojeni s tím, který mají. Tedy aspoň do momentu testu vlastního přístroje. Zjištění které clonové číslo je na mém objektivu nejostřejší (potažmo jsem-li vůbec schopen udělat ostrý snímek/mám vůbec v pořádku objektiv?*), je totiž součástí výuky v kurzu praktické digitální fotografie zde na fotokurzy.eu. Na základě výše uvedených faktů jsem se rozhodl uveřejnit stručný přehled – srovnání těchto objektivů tak, jak jsem se s nimi v praxi setkal.

* Pozor obrazová ostrost je věc jedna, ostrost objektivu druhá!
Důvody nespokojenosti se stávajícím objektivem lze shrnout následovně:a) Objektiv je fajn, ale pak….
V průběhu kurzu ale v praktické části zjistí, že obraz vykazuje při prohlížení na 100% zvětšení značnou neostrost, protože doposud hodnotili snímky pouze ve velikosti přizpůsobené monitoru. Jejich zaručeně speciálně fotografický prohlížeč neumožňuje klikat mezi snímky ve 100 % zvětšení.
b) Objektiv „je neostrý“
Jejich objektiv je ostrý, ale majitel neumí udělat ostrý snímek. To ani s pomocí stativu a co už vůbec nejde v kombinaci s IS, nebo VR, dokonce ani s předsklopením zrcadla! Případně i MUP spouští mačkáním spouště prstem!
c) Přečetli si test nějakého nového objektivu který je úplně super (opak může být pravdou)
Papír a webová stránka snese všechno, tak i různá ověnčení cenami objektiv roku (třeba i EISA) může být součástí reklamní strategie na výrobek klidně s tragickými parametry! Klikni na vybranou značku!

2) Objektivy trpí značnou vinětací. Toto negativum uspěšně eliminuje použití fullframe objektivů.
Ve srovnání
neuvádím jak si objektivy vedou v oblasti CHROMATICKÉ ABERACE – CA, což je u Nikonu vyřešeno automatickou opravou od nástupu D 300 a D 3 v roce 2007. U Canonu v postprodukci DPP.