Report z Fotokurzu na Malé Fatře 2009
foto: účastníci kurzu, Marta J., K. Gregor

 

Den 1 9:00. Všech 6 účastníků kurzu se schází v místě jeho konání v Janošíkovom dvore v Zázrivej – Malej Petrovej. Tyto tři dřevěnice jsou zasazeny v kouzelném prostředí Malé Fatry v podstatě na úpatí Malého Rozsutce, jen několik km od Šípkové - rodiště slovenské národní legendy Juraje Jánošíka.
   
Po snídani zahajujeme výuku teorie, proloženou tzv. malou praxí. Začínáme výtvarným pohledem na fotografii.
Než však spustím Powerpoint prezentaci teorie, názorných příkladů a fotografií jak a proč správně, nebo špatně, je zde první praktické cvičení, kdy se účastníci mají vyfotit navzájem. Ze zhotovených snímků lze lecos usoudit a nasměrovat výuku kurzu potřebným směrem. Venku je krásně a teplo. Po obědě zůstáváme venku pod střechou abychom viděli na notebook, ale necháváme slunce aby nás hřálo do zad.
 




V další části výuky opět využíváme okolí dřevěnic k praktickým cvičením např. vyvážení bílé, zjištění nejostřejší clony za pomoci stativů, šíření hloubky ostrosti atd.

V plánu bylo následující den pokračovat s teorií a malou praxí a na celodenní výlet lanovkou na hřebenovou túru se vydat až v pondělí. Dostáváme však informaci, že v pondělí lanovka nejede a také počasí se má zhoršit. Výlet bude již zítra!
 

Měním operativně program výuky tak, abychom dnes probrali co nejvíce z toho, co budeme potřebovat na zítřejší akci. Všichni účastníci kurzu nasazují otočné polarizační filtry (CPL) a jdou proměnit teorii v praxi. Nízké odpolední slunce jim pochopení toho jak to funguje a jak ne, výrazně usnadňuje.
Do Janošíkova dvora za námi přijela kolegyně fotografka Marta J. a po kávičce se vydala hledat zajímavá místa k fotografování.
 
            

Vlevo: foto bez filtru (pouze ochranný UV), napravo foto s filtry pro krajinu. Uprostřed je Soňa a Elen při práci se stativem a monopodem Giottos.
 
Záchranná akce. Bylo již po večeři, úplná tma a Marta nikde. Po rozpravě co počít, když jí nefunguje telefon, jsme se rozhodli vydat na záchrannou akci. Zmínila že pojede lanovkou na hřeben mezi Chlebem a Velkým Kriváněm a lanovka určitě končí nejpozději za šera. Chystáme se odejít k autu a sotva otevřu venkovní dveře ozve se zvuk motoru. Stojíme ve dveřích a nohy nám drtí padající kameny z našich srdcí. Marta právě zaparkovala.
Mrkněte na Martiny fotky na jejím webu!


        

Vlevo a uprostřed z fotografování potoka. Snímek vpravo dokumentuje optimální sladění CPL s GND (šedým filtrem přechodovým).
 

Co se stalo? Lanovka funguje pro fotografy (kteří zrovna nechtějí nahoře přespat ve spacáku, což je zakázáno) dost nešťastně. Začíná v 9:00 (už pozdě) a končí v 17:00 (moc brzo). No a když už to nahoru trvalo cca 12 min. dolů po svých to bude do 3/4 hodinky. No nebylo, byly to dvě a půl hodiny strmého sestupu byť s čelovkou, ale v úplné tmě.

Marta získala další životní kvalifikaci horského vůdce! Nahoře zatměli i jiní, ale v lehkém obutí a bez svítilen. Takže od horní lanovky vyrazila sama ale dolů na parkoviště přivedla dalších 12 lidí. Zlé jazyky by řekly: někteří ji dohnali, jiní počkali….

Večer ještě předávám držáky a redukce formátu Cokin P které si objednali přesně na své objektivy. K nim ale nenasazují filtry Cokin (ND a GND trpící známým problémem) ale kvalitnější
britské destičkové filtry HITECH, přechodové v gradacích 0,9 hard i soft a 1,2 hard. Tyto filtry si objednali všichni účastníci kurzu. Set byl ještě doplněn jedním barevným přechodovým filtrem (Color GND)
Někteří ještě zvolili ND – neutral density – neutrální šedé filtry. Praxe bude zítra.
Snímky z práce s filtry najdete v Galerii. 

Den2
Někteří ráno vyráží zachytit mlhu v údolí. Po snídani vyrážíme k lanovce ve Vrátnej Dolině. Bohužel i dnes je zcela přecpáno protože mimo běžných turistů zde probíhají závody ve sjezdu na horských kolech (tentokrát skutečně horských). Parkujeme asi 1 km před parkovištěm, dále to nejde. Stojíme v řadě na lanovku. Buďto 6 turistů, nebo 2 cyklisté s koly. ....
 
 

Sedlo mezi Chlebom a V. Kriváňem, pohled na jižní část Malé Fatry. Polední slunce není vúbec ideální pro použití GND filtrů, nebo fotcení vúbec. Po 16 hod při bočním odpoledním slunci však bylo panoráma zahaleno do mléka.
 
Dostáváme se tak nahoru opožděně a přehodnocujeme původní plán akce projít hřebenovkou přes Chleb, Poludňový grůň a Stoh kolem nejúžasnějších vrcholů Malé Fatry – Velkého a Malého Rozsutce až do Janošíkovho Dvora. Navíc pokud bychom chtěli fotit před západem slunce ještě na Malém Rozsutci, sestup do údolí je ve své nejvyšší části velmi prudký a byl by vlastně až za tmy. Potěšeni tím, jakými rozumnými argumenty jsme si s Ďurim zdůvodnili zrušení této cesty, se vydáváme k vrcholu Kriváně. Ne sice tak atraktivnímu jako Rozsutce, ale také s pěkným rozhledem z nejvyššího vrcholu Malé Fatry 1709 m.
 
                   

Práce s přechodovými filtry, na foto vpravo slouží kolibří  stativ v podstatě jako držák přístroje při výměnách filtrů.
 
Nakonec účelem fotokurzu nejsou tůry do způsobení puchýřů, ale naučit se fotografovat tak, abychom udělali řemeslně dobrou fotku v což spadá i obloha s kresbou – modrou, zataženou, mraky, nebo také
oparem, ale ne s přepálenou bílou místo nebe.
 
 
V sedle mezi Chlebem a Velkým Kriváněm všichni zkouší polarizéry a přechodové filtry, případně jejich kombinaci, nebo filtr barevný GND.                   
Nebe je skutečně modré! Je krásně a teplo, jen horizontální viditelnost se zhoršila. Směrem na jihozápad k Martinu je slabé mléko. Postupně stoupáme v vrcholu.
 
Do odjezdu lanovky zase tolik času nezbývá. Poledne a odpoledne není zrovna ideál pro big foto, ale šikmé slunce kolem 16 hod koncem září už jde. Cíl akce z pohledu výuky – naučit se v terénu pracovat s filtry byl splněn a výstup některých byť pouze pod vrchol Kriváně jsme si úžasně užili.
 


Na vrcholu Velkého Kriváně. Na mléko v údolí žádný filtr nefunguje.
 
Něco před pátou vystupujeme dole ve Vrátné z lanovky.
Cestou k autům sestupujeme ke kamenitému potoku a začínáme praxi s ND filtry. Expozice 4 - 20 vteřin vyžaduje primárně a mimo jiné (předsklopení zrcadla, drátěná spoušť atd) stabilní stativy!  Nejlepší Sonin potok tohoto dne najdete v
galerii.
 
 
 
 
Třísekční stativ Giottos MT 9251 (na foto nahoře téměř složený) s nosností 6 kg, jakoby byl předurčen pro tento kurz, protože všichni jeho účastníci měli stejný fotopřístroj – malý, lehounký a zcela úžasný Nikon D 40 a nikdo z nich neměl delší, nebo větší sklo než lehký Nikkor 55-200/4 – 5,6. VR Jak vidno na dalších snímcích stativ byl doplněn kulovou hlavou Kood BH-08BQ.

Také uvidíte Martin stativ Manfrotto 055 XProb s nosností 7 kg, který používá pro svoje Canony Mark 1 D III a 40D s gripem.
Já jsem používal stativ Benro (foto nahoře) s nosností 8 kg a kulovou hlavou BH 58 BQ s nosností 18 kg zejména pro svůj Nikkor 80-200/2,8 s Nikon D 300.
 
 
Během kurzu používali jeho absolventi i monopody Giottos MM 9860, který svou nosností 15 kg! a 2 D hlavou a cenou 1590 Kč, je bezkonkurenčním produktem na trhu!
Večer probíhá klasicky kurzově - výběr a vyhodnocení fotografií. Nejdříve každý ve svém notebooku probere své snímky a ty nejlepší předvede ostatním. Společně pak snímky navzájem okomentujeme, co je špatně, dobře a co by šlo vyfotit lépe.....
  
Den3 Ráno opět někteří před snídaní nahání efektní mlžné snímky, pak vyrážíme do Tiesňav na další fotocvičení k potoku a horským loukám. Na programu jsou opět polarizační, šedé přechodové, barevný přechodový a na vodu ve skalistém potoce i šedé filtry neutrální. Nakonec se všichni setkáme ve spodní části Tiesňavy.
 
                        

Slunce, které vykoukne nad úzkou roklinu potoka, nás ale posílá zpět do Janošíkova dvora, kde pokračujeme v teori a malé praxi. V podvečer vyjíždíme obhlédnout místa, kde bychom chtěli fotografovat ráno. Našli jsme úchvatné panoráma s oběma Rozsutci i Stohem, ale bohužel slunce se schovalo před západem do mraků. Snad zítra ráno. Po večeři klasika v podobě vyhodnocování snímků a ochutnávky jednosladové whisky Bruichladdich z mýtického ostrova Kildaltonského kříže Islay. Z tohoto ostrova pochází několik nejvýznamějších jednosladových jako Ardbeg, Lagavulin či Laphroaig a Bowmore, dále také Caol Ila, Bunnahabhain a dnes již stěží sehnatelná Port Ellen. A protože je jednosladová jediným alkoholem který jde zcela bezproblémově zapíjet pivem (ječmen vařený, nebo pálený, ale pořád ječmen) není problém ráno vstát jako po jiných zcela nevhodných kombinacích neušlechtilých alkoholů.
 
Den4 Poslední den kurzu vyrážíme z rána fotografovat. Místo mlhy, která prozatím každý den přinesla slunečný den, je však zatažená obloha. Po snídani se dělíme na 2 skupiny a vyrážíme na Dolné Janošíkovy Diery a k potoku v Tiesňavách, zkusit další pohledy v jiném čase a osvětlení.
 
 
Ještě před 11 hod ve společenské místnosti hlavní dřevěnice pokračujeme v poslední části kurzu. Tou je práce v RAW editoru a zpracování ve Photoshopu. Příprava pro Fotoalb, web, tisk v polygrafii i na domácí tiskárně + archivaci dat.
V 5 odpoledne zdárně zakončujeme kurz a 30 – ti denní verze Photoshopu netrpělivě čekají na další editaci zdařilých snímků.
Takový byl náš Fotokurz na Malé Fatře v Janošíkovom dvore.
Za účastníky kurzu: Soňu, Elen, Mechůra, Ďuriho, Gábinu a paní fotografku Martu sepsal lektor kurzu Karel Gregor